Kategorie sklepów

Hojność zapisana w genach


Skąpi się ucieszą, psychologowie wytłumaczyli niechęć do sprawiania prezentów – zapisem kodu genetycznego.

AVPR1a

To właśnie ten gen sprawia, że jedni robią prezenty, a inni w ogóle nie czują takiej potrzeby. AVPR1a wiąże się wydzielaniem pewnego związku chemicznego, który działa na komórki mózgu, a ten z kolei odpowiada za nasze zachowania społeczne. Badania przeprowadzili izraelscy psychologowie i doszli do wniosku, że niektórzy z nas są zaprogramowani do altruistycznych zachowań, bo ich DNA zawiera o jeden gen więcej. Skąpstwo wynika więc z natury, a nie charakteru…

Jak wyglądał eksperyment?

Najpierw naukowiec wręczył badanym pewną kwotę pieniędzy, a następnie pozwolił nią dysponować w dobrowolny sposób. Zasugerował tylko, że mogą je zatrzymać dla siebie, albo podzielić się pieniędzmi z innymi. Potem Knafo pobrał próbki materiału genetycznego od uczestników doświadczenia i przeanalizował je. Co się okazało? Sposób zadysponowania gotówką wiązał się z DNA uczestników badania. Posiadacze wspomnianego w pierwszym akapicie genu, byli hojni i chętnie dzielili się pieniędzmi, z kolei pozbawieni AVPR1a okazywali szkocką powściągliwość w wydawaniu pieniędzy.

Wytłumaczenie, czy pretekst?

Eksperyment skomentował brytyjski psycholog, stwierdzając, że każde nasze zachowanie jest uwarunkowane historią naszych przodków. Niegdyś, ludzie, aby przeżyć musieli sobie pomagać, my dzisiaj w nieuświadomiony sposób jesteśmy hojni, ale nie bez przyczyny. Dajemy prezenty, z nadzieją, że ktoś nam się odwdzięczy. A wszystko to w myśl zasady… coś za coś. I jak na tle tych badań prezentuje się ideał bezinteresownego obdarowywania?

Abstrahując od naszych ewolucyjnych skłonności, czasami warto popracować nad hojnością. Nie po to, aby ktoś w przyszłości nam się odwdzięczał, ale po to, aby sprawić bliskiej osobie przyjemność.




Obowiązuje od: 2010-10-19

Data dodania: 2010-10-19

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Rejestracja zajmuje tylko 10 sekund!