Kategorie sklepów

Bezpieczne zakupy w sieci


Jeszcze kilkanaście lat temu, nawet nie marzyliśmy o kupowaniu przez Internet. Dzisiaj branża e-commerce działa bardzo prężenie. Jak bezpiecznie finalizować transakcje zawierane on-line?

Dekalog internetowego konsumenta

Sieć stwarza ogromne możliwości. Wykorzystują je też ci, którzy chcą szybko zarobić na naiwnych ludziach. W Internecie aż roi się od perfidnych naciągaczy, dlatego poszukując towaru on-line warto zachować wzmożoną czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach zawierania relacji konsumenckich na odległość. A jeśli wpadniesz w pułapkę sieciowego oszusta, lepiej znać swoje prawa. W przeciwnym razie, możesz nie tylko stracić zakupiony produkt, lecz także pieniądze, uiszczone jako zapłatę.

Nie toleruj anonimowości

Zanim cokolwiek kupisz sprawdź sprzedawcę. Najbezpieczniej jest korzystać z większych sklepów internetowych, a nie przypadkowych sprzedawczyków on-line. Portale aukcyjne mają swoje sposoby weryfikowania osób i firm, które sprzedają i tych, którzy kupują. Ty zwróć uwagę na dane teleadresowe, ich brak powinien stanowić dla ciebie sygnał ostrzegawczy. Niektóre sklepy stosują też specjalne oznaczenia, dla zweryfikowanych i uczciwych użytkowników portalu. Jeśli więc kupujesz droższy towar, zaopatruj się w niego, tylko u wiarygodnego kontrahenta.

Nie kupuj kota w worku

Jak szukasz produktu w sklepie na co zwracasz uwagę? Być może najpierw zerkasz na cenę, a następnie patrzysz na jakość towaru. Kupując w Internecie, trzymaj się tej samej kolejności. Przy tym pamiętaj, że niska cena może oznaczać, że produkt jest bublem. Na stronie, na której wystawiony jest towar czytaj uważnie informacje techniczne, bo kupując w sieci łatwo o zakup nie spełniający oczekiwań klienta. Szukając oszczędności, nie zaopatruj się w byle jakie zakupy.

Uważaj na złodziei danych

Coraz więcej sklepów internetowych oferuje możliwość płacenia kartą. To szybki, bezgotówkowy sposób zapłaty, ale często stanowi pole manewru dla oszustów. Finalizując transakcję i dokonując płatności zwróć uwagę, czy adres połączenia internetowego zaczyna się od https://, a na dole strony znajduje się ikonka żółtej kłódki.
Dowiedz się też, jaki sposób i jaki czas sprzedający zastrzega sobie na dostarczenie zakupionego produktu. Brak uwagi może skutkować długim okresem oczekiwania na zakupy.

Masz prawo

Kupując w sieci masz takie same prawa, jak nabywając towar tradycyjną drogą. Niezależnie od powodu, masz 10 dni na to, aby odstąpić od transakcji kupna, bez podania przyczyn. Po tym okresie, jesteś zmuszony zapłacić za przesyłkę. Będziesz też musiał sfinalizować transakcję, gdy kupujesz np. żywność albo usunąłeś z produktu oryginalne opakowanie.
Chcesz zareklamować produkt kupiony w Internecie? Masz do tego prawo, szczególnie, gdy rzeczywisty towar jest niezgodny z opisem lub umową.Obowiązuje od: 2010-10-01

Data dodania: 2010-10-01

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Rejestracja zajmuje tylko 10 sekund!